Микола Сергійович Сядристий
Творчість цього майстра затвердила у світі появу нового слова – "мікромініатюра", якого раніше не було ні в енциклопедіях, ні у словниках.
Відомий майстер мікромініатюр Микола Сергійович Сядристий народився 1937 року в селі Колісниківка на Харківщині. Учився в Харківському художньому училищі.
Закінчив Харківський сільськогосподарський інститут імені В.В.Докучаєва.
З 1960 по 1967 рік працював агрономом на Закарпатті, а з 1967 по 1974 рік – інженером в інституті системи Академії Наук України.
Майстер спорту СРСР, абсолютний чемпіон України з підводного спорту.
Людина різнобічних інтересів, М.Сядристий створенням мікромініатюр займається понад 40 років. Всі мініатюри виконує тільки вручну, за своєю неповторною для кожної роботи технологією.
Автор книг: "Чи важко підкувати блоху?" і "Таємниці мікротехніки". Остання книга витримала декілька видань і як бестселер на Всесоюзному конкурсі (1970 р.) на кращу науково- популярну книгу одержала Першу премію. Художник удостоєний звання "Заслужений майстер народної творчості України".
Творчість цього майстра затвердила у світі появу нового слова – "мікромініатюра", якого раніше не було ні в енциклопедіях, ні у словниках.
Мистецтво Миколи Сядристого обійшло всі континенти, залишаючи незабутнє враження серед глядачів різних країн світу. Найбільш повно його твори представлені в Московському політехнічному музеї, на постійній виставці мікромініатюр в Києво-Печерському заповіднику і в Музеї мікромініатюр в Князівстві Андорра.
Художні і технічні мікромініатюри Миколи Сядристого розширюють уявлення про людські можливості, співзвучні нашому часові, коли людина в багатьох галузях науки і техніки заглиблюється в мікрокосмос.
На протязі багатьох років Сядристий досліджує історію тоталітарних режимів: фашизму, комунізму, нацизму. Документально підтверджена виставка про комуністичний терор в двадцятому столітті, яка підготовлена Сядристим на базі зібраних документів, демонструвалася в 20 обласних центрах України, а також в Угорщині та Греції.
Микола Сядристий є також автором текстовок на Меморіалі пам`яти жертв голодоморів в Україні (м.Київ, вул. Івана Мазепи, 15а).
Музей мініатюри Миколи Сядристого
Музей мініатюри автора Миколи Сядристого знаходиться в Києві на території Києво-Печерської Лаври. Музейна експозиція включає в себе роботи лише одного майстра, талант якого просто унікальний. Особливість його творчості полягає в тому, що всі свої твори він виконує вручну, згідно особливості технології для виконання кожного виду робіт. Лише в цьому музеї відвідувачі можуть подивитися унікальні творіння, що захоплюють всіх своїми розмірами і точністю виконання.
Експонати Музею мініатюри розширюють звичайні уявлення про межі можливостей людини. Вони вражають не тільки своїми розмірами і красою, а й талантом автора в області інженерії. Наприклад, Микола Сядристий є автором самого крихітного у світі працюючого електромотора, розмір якого становить 1 / 20 мм 3, що в порівнянні з розмірами макового зернятка менше майже в 20 разів.
Майже кожна з представлених у музеї мініатюра є унікальною і неповторною. Серед них Роза в волосі - мікромініатюра, що представляє собою волосся, по довжині якого просвердлено порожнину і відполірована до прозорості, а всередині нього поміщена гілочка троянди, товщиною 0,05 мм.
Заслуговує на увагу і вушко голки, всередину якого автор зумів помістити цілий караван верблюдів золотих.
Цікавим експонатом є і скляна пелюстка хризантеми розміром 2х5 мм, на якій акуратно вигравіруваний фрагмент полонезу Огінського.
Фантазії автора немає кордонів: на крихітному шматочку вишневої кісточки розміром 3х4 мм він зобразив чудовий портрет-барельєф знаменитої балерини Майї Плісецької.
Макет вітряка Сядристий зміг вмістити на половинці макового зернятка. Макет включає в себе 203 деталі із золота. Всі перераховані експонати є лише крихітною частиною тих дивовижних експонатів, які відвідувачі можуть побачити в Музеї мініатюри, розташованому в столиці.
На запитання відвідувачів, які знання і здібності необхідні для виконання таких тонких робіт, автор мініатюр відповідає так:
"Потрібно мати деякі знання і досвід у створенні малюнка, а також в композиції і пластиці. Необхідно чітко знати властивості застосовуваних у роботі матеріалів і добре володіти своїм тілом, щоб виконувати найтонші рухи рукою, яка тримає інструмент".
Експогнати музею:
Фрегат довжиною 3,5 мм, товщина оснастки 0,003 мм. Модель складається з 337 деталей
Макет пивного заводу виготовлений із золота і платини. Складається із 137 частин: розміщено на половинці зернини ячменю.
Дівчинка з парасолькою на носі комара
Найменша в світі шахівниця розміщена на голівці шпильки
Караван золотих верблюдів у вушці голки
"Кобзар" Т.Г.Шевченка - найменша в світі книга
Золотий макет одного з діючих вітряків, який знаходиться в Інтернаціональному музеї вітряків в м. Гіфгорні (Німеччина)
|